Editörün Önerdiği FilmlerFilm İncelemeleri
Popüler

Bir Babanın Onur Mücadelesi: Dangal

Film Afişi
 • Tür: Biyografi, Spor, Dram
 • Süre: 2 Saat 49 Dakika
 • Yönetmen: Nitesh Tiwari
 • Senarist: Nitesh Tiwari
 • Oyuncular: Aamir Khan, Saakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra, Zaira Wasim
 • Normalde sıkı bir Bollywood takipçisi sayılmam hatta Bollywood’u hiç takip etmem desem yeridir. Fakat bir istisna hariç: Aamir Khan!

  Mahavir Singh’in Gençliği

  Aamir Khan gibi bir köşe taşı ile tanıştıktan sonra Bollywood’u ister istemez ucundan kıyısından takip ediyorsunuz. Ben ilk defa kendisini bir çok Aamir Khan takipçisi gibi “3 Idiot” filmi ile tanıdım. Peekay, Yerdeki Yıldızlar, Ghajini derken zamanla hemen hemen tüm filmlerini izlemeyi başardım. Geçenlerde ise son filmlerinden olan Dangal‘ı izledim ve kafamdaki Aamir Khan filmleri listesi otomatik olarak güncellendi. Hemen paylaşayım 🙂

  1-Peekay

  2-Dangal

  3- 3 Idiot

  4- Yerdeki Yıldızlar

  5- Ghajini

  Bu liste böyle biraz daha uzar ama ben daha fazla uzatmadan yazımın konusundan yani Dangal’dan dilim döndüğünce ya da parmaklarım yazdığınca bahsedeyim.

  2017 yılının Ağustos ayında izleyici ile buluşan Dangal, tür açısından bir biyografi ve zaman zamanda bir dram filmi olarak karşımıza çıkıyor. Baş rollerini Aamir Khan, Zaira WasimFatima Sana Shaikh gibi Bollywood’un önde gelen isimlerinin paylaştığı Dangal’ın yönetmenliğini Nitesh Tiwari, yapımcılığını ise Aamir Khan’ın eşi Kiran Rao yapıyor. Khan’ın diğer filmlerinde olduğu gibi Dalgal’da da Hindistan’ın eğitim, din, sınıflı toplum, çocuk gelin gibi çeşitli kemikleşmiş sorunlarına göndermeler bolca yer alıyor. Yaşanmış bir olaydan uyarlanan filmin konusunun merkezinde ise güreş dalında eski bir ülke şampiyonu olan Mahavir Singh‘in ülkesi adına verdiği mücadele yer alıyor.

  Oyuncu Kadrosu (Cast)

  Oyuncu kadrosunun en önemli ismi kuşkusuz ki Aamir Khan, fakat ben kendisinden çok fazla bahsetmeyeceğim zira yaptığı işler ve karakter oyunculuğundaki başarısı tüm dünyanın takdirini kazanmış durumda. Kendisi oynayacağı karakter için aylarca hazırlanıyor ve adeta onu yaşamaya başlıyor. Bu filminde de bu özelliklerinden bir şey kaybetmemiş. Eski güreşçi Mahavir Singh’in gençlik ve yaşlılık hallerini oynayan Khan bu karakter için önce bolca kilo alarak yaşlılık sahnelerinin çekimini tamamlamış daha sonra ise ciddi bir diyet ile kilo vererek gençlik dönemlerinin anlatıldığı sahneleri oynamış. Geçenlerde katıldığı “Kim 500 Bin İster” programında bu konuya değinen Khan, eğer bir bahanem olmasaydı aldığım kiloları geri veremezdim diyor. Gençlik hallerini oynamak zorunda olması zayıflayabilmek için bir bahane haline dönüşmüş ve normal kilolarına dönmeyi başarmış. Büyük bir oyuncu olmanın tanımı tam olarak bu olsa gerek. Her neyse Khan’dan daha fazla bahsetmek istemiyorum 🙂 gelelim filmin genç yıldızlarına.

  Dangal’ın Genç Yıldızları
  Filmin Genç Yıldızları

  Filmin konusunun da etkisi ile öne çıkan oyuncular genellikle Bollywood’un genç yıldızları. Zaira Wasim, Fatima Sana Shaikh filmde Mahavir Singh’in kızlarını oynuyor. Onlarda özellikle bir kız için oldukça zor olabilecek bir karaktere bürünmüşler. (Spoiler vermemek adına detaylara girmiyorum) Bu açıdan gerçekten kendilerinin hakkını vermek lazım karakter oyunculuğunda en az Aamir Khan kadar başarılı olmuşlar diyebilirim. (Tabi sinema hilelerini göz ardı edersek) Filmi izlediğinizde bir önceki cümleme hak vereceğinize eminim, özellikle yazımı okuyan kız arkadaşlarım mutlaka bu düşüncemi destekleyeceklerdir. Fakat bu noktada başka bir eleştiride bulunmak istiyorum. Zaira ve Fatima’nın çocukluk yıllarını oynayan oyuncular ile gençlik hallerini oynayan oyuncular ne yazık ki pek benzemiyorlar. Elbette birebir benzemelerini beklemiyorum ancak en azından andırıyor olmaları dönemsel geçişte ince kırılmaların yaşanmasını engelleyebilir. Tabi belki bu sizin çok dikkatinizi çekmez ama ben bu tarz detaylara takılıyorum. Bollywood’un oyuncularına pek aşina olmadığım için bu konuda daha fazla yorum yapamayacağım. Seçimi bilemem ama oyunculuklar harikulade 🙂

  Dangal, Amatör Güreş Arenası
  Mekan Seçimi

  Hint filmlerinden her zaman bir sıcaklık hissetmişimdir. Bu Hindistan coğrafyasından dolayı da olabilir, yönetmenlerin  bize aktarış tarzlarından da olabilir Peekay, Ghajini, 3 Idiot, Yerdeki Yıldızlar (Biraz daha mavi ve yeşil vardı) ortam açısından bende hep bir kurak hava estirmiştir. Dangal’da da bu durum değişmedi. Büyük çoğunluğu köy ortamında geçen film sıcak ve gerçekten izlerken o sıcaklığı ziyadesiyle hissediyorum. Hele filmde geçen spor sahnelerinde izlerken terledim diyebilirim. Detay açısından ele alacak olursak ise diğer Khan filmlerinde olduğu gibi muazzam incelikte çalışılmış. Hint kültürünü ve tarihi dokusunu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Tabi doğasını da 🙂 Kısacası mekan seçimleri özellikle köyde geçen kısımlar benim çok hoşuma gitti. Sizlerde izledikten sonra yorumunuzu esirgemeyin.

  Dangal, Güreş Sahnesi
  Filmin Konusu

  Yazımın başında da bahsettiğim gibi film gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Mahavir Singh isimli zamanının Hindistan ülke şampiyonu olan bir güreşçinin  hayatından kesitler sunuyor. Fakat tam bir biyografi demek doğru olmaz. Çünkü filmde daha çok bir mücadele anlatılıyor. Singh’in ülkesini tüm dünyada temsil edebilme ve başarıya ulaştırma mücadelesi… Anlatırken de bol bol taşlamalara sahne oluyor. Özellikle Hindistan’ın spor faaliyetleri ve bu konuda devletin verdiği destek epey eleştirilmiş. Aamir Khan yine vermek istediği mesajı başarıyla ilgili yerlere iletmeyi başarmış. Bir de “çocuk gelin” kısmı var ki bu sahnede gözlerinizin dolmaması imkansız. Zaten ne oluyorsa bu sahneden sonra oluyor. (Yine spoiler vermemek adına konunun etrafından kıvrılarak ilerliyorum) Filmin konusunu tek cümle ile açıklayacak olursam: “Bir babanın kendisi, ülkesi ve kızlarının onuru için verdiği mücadele” diyebilirim. Son bir cümle ile Hint filmlerinin klasik müzikal bölümlerinden bahsedeyim. Evet arkadaşlar seversiniz sevmezsiniz bilemem ama Dangal’da da uzun uzun müzikal bölümler yer alıyor. 🙂 Alt yazılı izleyeceğiniz için bu kısımları geçmemenizi ve şarkının sözlerini okumanızı tavsiye ediyorum.

  Filmin konusunda detaylara inmekten kaçınanlardanım zira spoiler vermeden bunu başaramayabilirim, bu yüzden daha fazla hikayeden bahsetmeyeceğim. Filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Bir başka film incelemesinde görüşmek üzere hoşça kalın. 🙂

   

  Senaryo - 8.6
  Oyuncu Kadrosu - 8.1

  8.4

  Senaryo ve oyuncu kadrosu için verilen puanların ortalaması.
  Ziyaretçi Puanı: Henüz hiç puan veren olmamış. İlk olmak ister misin?
  Etiketler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bunlarda ilgini çekebilir!

  Close
  Close