Film İncelemeleri

Bu Farkı Tanrı Değil Siz Yarattınız: PK

Geçtiğimiz günlerde Aamir Khan‘ın Dangal (Bir Babanın Onur Mücadelesi: Dangal) filmini yorumlamış ve sevdiğim Aamir Khan filmlerini sıralamıştım. Bugün ise listemin zirvesindeki Peekay filminden bahsedeceğim. Peekay dediğime de bakmayın filmin asıl ismi PK. Fakat film vizyona girmeden önce ismi Peekay olarak belirlenmiş. Peekay Hintçe alkolik, sarhoş, aptal gibi anlamlara geliyor. Hal böyle olunca insanlarda Khan’ın bu filmde bir sarhoşu canlandıracağını falan düşünmüşler. Bu algıyı ortadan kaldırmak için ise filmin adı PK olarak değiştirilmiş. Aamir Khan ise bir sarhoşu değil bir uzaylıyı canlandırıyor. Aman ha aklınızda bilim-kurgu senaryoları canlanmasın çünkü bu uzaylı sizin bildiğiniz uzaylılardan değil. Hatta filmi izledikten sonra böyle uzaylıya can kurban diyeceğinize eminim. Her neyse lafı daha fazla uzatmadan filmin hikayesine geçmek istiyorum. Film hakkındaki düşüncelerimi yazımın sonunda “son söz” kısmında dile getireceğim.

peekay
Peekay

Filmin Konusu

Evet filmimizin kahraman PK yazımın başında da bahsettiğim gibi bir uzaylı. Dünyaya geliş amacı ise araştırma yapmak. Fakat geldiğine bin pişman oluyor, başına gelmedik kalmıyor. Yeryüzüne indiği ilk gün uzay gemisini çağırmak için kullanacağı iletişim aracı bir hırsız tarafından çalınıyor. Hal böyle olunca ne arkadaşlarını çağırabiliyor ne de kendi gezegenine geri dönebiliyor. Kısacası dünyada mahsur kalıyor. Hintçe bilmediği için kimseye de derdini anlatamıyor. Bırakın Hintçe’yi kendi gezegeninde telepati ile iletişim kurulduğundan hiç bir şekilde kimseyle konuşamıyor. (Konuşmayı nasıl öğrendiğini burada açıklamayacağım çünkü gerçekten komik ve eğlenceli sahnelerden sonra Hintçe öğrenebiliyor.) Çaresizce başlıyor sokaklarda dolaşmaya. İnsanları anlamaya çalışıyor.

pk ve para
PK’nin Para İle Tanışması

Dans Arabaları

Önce kıyafetleri keşfediyor ve dans arabalarından tedarik ediyor. (Dans arabaları hiç de tahmin ettiğiniz gibi değil) Para konusunda ise çeşitli yöntemler deniyor. Bir defa dans arabalarından aldığı para ile yiyecek bir şeyler alıyor. Sonra bakıyor ki paranın üzerinde Mahatma Gandhi’nin fotoğrafı var başlıyor üzerinde tüm Gandhi fotoğrafı olan kağıtları toplamaya. Ama nafile sadece para ile bir şeyler alabileceğini geçte olsa öğreniyor. Konuşmayı da öğrendikten sonra tekrar kumanda cihazını aramaya koyuluyor. Kime sorsa “Tanrı bilir”, “Tanrı yardımcın olsun” gibi cevaplar alıyor. Anlam veremiyor ve bu defa başlıyor Tanrı’yı aramaya. İşte başına ne geliyorsa bundan sonra geliyor. Tesadüfen tanıştığı Jagat Janani isimli bir gazeteci PK’yi önce deli sanıyor fakat daha sonra onun gerçekten başka bir gezegenden geldiğine inanıyor. Kumanda cihazını bulmasında ona yardım edeceğine söz veriyor. PK, Tanrı’yı ararken karşılaştığı insanlardan ve yaşadıklarından sonra olaylara farklı bir pencereden bakmaya başlıyor.  Jagat Janani’de bunu fark ediyor ve PK’in bu yönünü Hindistan’ın inanç tacirlerine karşı kullanmaya başlıyor.

Bu kısımdan sonra filmin eğlence ve komedi unsurları yavaş yavaş yerini eleştiri ve drama bırakmaya başlıyor. Filmin hikayesinden daha fazla bahsetmek istemiyorum zira spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum 🙂

Gelelim diğer detaylara…

Oyuncu Kadrosu

Filmin oyuncu kadrosu gerçekten oldukça geniş fakat ben hepsinden tek tek bahsetmeyeceğim. Filmi dört bölüme ayırmak mümkün. PK’in konuşmayı öğrendiği kısma kadar birinci bölüm. Jagat Janani’nin Sarfraz Yousuf ile tanıştığı kısım ikinci bölüm. PK ve Jagat’ın Tapasvi Maharaj ve diğer inanç tacirleri ile mücadele ettiği üçüncü kısım ve düğümlerin çözüldüğü dördüncü, yani son kısım. Öncelikle filmimizin kahramanı PK’i canlandıran Aamir Khan’dan başlayayım. Aslına bakarsanız çok da söylenecek bir şey yok. Khan karakter oyunculuğunda dünyada önde gelen isimlerden. Dangal’ı yazarken de bahsetmiştim yineliyorum. O oynayacağı karakteri resmen yaşıyor. PK’de de tam olarak öyle olmuş. Bir insan ancak bu kadar güzel saf ve salak rolü yapabilir. (Elbette kötü bir manada değil) Kısacası Aamir Khan diğer filmlerinde ve karakterlerinde olduğu gibi yine rolünün hakkını vermiş.

İlk kısımda PK’in bir kaza sonucu tanıştığı ve ona bir süre sahip çıkan Bhairon Singh isimli bir karakter var. Kendisi düğün ekibi gibi bir ekibin lideri. Özellikle bu sahnelerde müzikale doyacaksınız. Bhairon Singh’i Sanjay Dutt canlandırıyor. Kendisi Bollywood’un önde gelen sanatçılarından. O da rolünün hakkını vermiş zaten ben genelde ön planda olupta beğenmediğim karakter olursa yazımda bahsetmiyorum, es geçiyorum.

jagat janani ve Sarfraz Yousuf
Jagat Janani ve Sarfraz Yousuf

İkinci kısımda Jagat Janani’yi Anushka Sharma canlandırıyor. Hindistan’da özellikle Shahrukh Khan ile oynadığı filmler ile dikkat çekiyor. PK’de ise güzelliği ve sempatikliği ile dikkat çekiyor. (PK’de ona karşı boş değil.) Jagay Janani’nin imkansız aşkı Pakistanlı yağız delikanlı Sarfraz Yousuf’u ise Sushant Singh Rajput canlandırmış. Bu ikili de hiç fena değildi fakat ben sevgili olacak derecede birbirlerine yakıştıramadım açıkçası. Parikshat Sahni’yi bu filmde Jagat Janani’nin babası rolünde görüyoruz. Daha önce 3 Idiots filminde Farhan’ın babasını oynamıştı. Öfkeli baba rollerindeki başarısı dikkatlerden kaçmıyor.

Üçüncü kısım filmin en hararetli sahnelerinin yaşandığı kısım diyebilirim. Çünkü Tapasvi Maharaj gibi itici bir karakter burada karşımıza çıkıyor. Kendisi ülkenin en önemli din adamlarından. Jagat’ın babası da adeta kendisine tapıyor. PK ve Jagat Janani’de onun gerçek yüzünü ve yalanlarını insanlara gösterebilmek  için mücadele ediyorlar. Saurabh Shukla canlandırmış. Daha öncede Barfi’de Sudhanshu karakterini canlandırmıştı. Buda’yı andıran görünümüyle çakal din adamı karakteri de kendisine oldukça yakışmış. Son olarak 3 Idiots filminde üniversitenin deli müdür Virüs’ü canlandıran Boman Irani, PK’de ise Jagat Janani’nin patronu rolünde karşımıza çıkıyor. O da rolünün hakkını vermiş.

PK ve Bhairon Singh

Mekanlar ve Kostümler

Evet, oyuncu kadrosuna baktığımızda genelde Aamir Khan’ın diğer filmlerinde de rol almış ve Bollywood’un popüler sanatçılarının varlığı dikkat çekiyor. Filmin mekan seçimlerine de en az oyuncular kadar özen gösterilmiş. Hindistan’ın o sıcak ambiyansı yine filmde kendisini gösteriyor. Çok çeşitli inanışlara ait kutsal mekanlar filmin zenginliğini ortaya koyuyor. Bunun dışında karakol, ofis, ev gibi diğer basit mekanlarda özenle seçilmiş. Kısaca kostümlere de değinmek istiyorum. Tek kelimeyle mükemmel. Özellikle PK’in ve Bhairon Singh’in kıyafetleri muazzam olmuş. Tam anlamıyla bir renk cümbüşü yaşanmış diyebilirim.

PK

Son Söz

PK filmi, Aamir Khan’ın diğer filmleri gibi eleştirel bir film. Hindistan’ın en büyük sorunlarından olan inanç meselesine karşı ağır ve ciddi taşlamalar içeriyor. Özellikle PK’in Tanrı’yı arayışı sırasında yaşadıkları ve Jagat Janani ile birlikte Tapasvi’ye karşı verdiği mücadele içerisinde bir çok mesaj barındırıyor. Bu mesajlarda yenilir yutulur cinsten değil. Adeta din tacirlerine bir tokat niteliğinde. Filmin beni de etkileyen sahneleri bu kısımlar. Özellikle “Tanrı ile kul arasına kimse giremez” mottosu çok iyi işlenmiş. Dans arabaları ile de Hindistan’ın kanayan yaralarından bir başkasına ince bir gönderme yapılmış. Fakat spoiler vermemek adına açıklamayacağım. Filmi izleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Sonuç olarak PK filmi bence mutlaka izlenmesi gereken başyapıtlardan bir tanesi. Sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi seyirler.

Bonus

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda ilgini çekebilir!

Close
Close