Film İncelemeleri

Korktukça Tutsak Umut Ettikçe Özgür: Esaretin Bedeli

 • Tür: Dram, Polisiye, Suç
 • Süre: 2 Saat 22 Dakika
 • Yönetmen: Frank Darabont
 • Senarist: Stephen King, Frank Darabont
 • Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, James Whitmore, Clancy Brown
 • imdb Puanı: 9.3
 • Bugün acaba hangi filmi izlesek deyip ilk fırsatta girdiğimiz sinema dünyasının referans sitesi imdb‘de yıllardır tepede olan ve zirveyi kimseye kaptırmayan bir başyapıttan, Esaretin Bedeli ya da diğer bir deyişle The Shawshank Redemption filminden bahsedeceğiz. Herhalde bu filmi izleyipte etkilenmeyen yoktur varsa da gerçekten duygularını aldırmış olmalı. Filmi izleyecek olanlara ilk tavsiyem büyük boy bir peçete edinmeleri göz yaşlarınız için iyi bir çözüm olabilir.

  Andy ve Red
  Andy ve Red

  Aslında film ilk vizyona girdiği tarih olan 1994’te adeta bir faciaydı. Gişeden gelen kazanç filmin bütçesini bile karşılamıyordu yani film aslında zarar etmişti. Fakat nasıl olduysa ev sinemasında film çok beğenildi ve en çok kiralanan filmler arasına girdi. Tabi o zamanlar internet, dvd, vcd, blue ray yok Netflix vs. hak getire izleyenlerin birbirlerine tavsiyeleriyle her geçen gün ün kazanan film günümüzde bile dünyada bir numara olarak kabul görüyor. Peki bunun sebebi neydi gelin buna hep birlikte bakalım.

  Andy ve Mektup
  Mektup

  Film Stephen King’in Kuşku Mevsimi adlı kitabından sinemaya uyarlandı ve Yönetmen Frank Darabont telif hakları için Stephen King’e sadece 1 dolar ödedi.Bu olay ikili arasındaki yakın ilişkiyi ve güveni gösteriyor. Benim fikrimce sosyal psikolojik çıkarımların olduğu sahneler filmde oldukça fazla. Mahkumların ve gardiyanların aralarındaki etkileşim tutsak olmanın, bir hiç olmanın, özgür olmanın aslında ne olduğu üzerine odaklanmış. Ayrıca karakterlerin davranışlarının birbirleriyle olan tutumu filmde işlenen bireylerin toplumdaki yerine göre şekillenen davranışlarının bu statüden sıyrıldığında aslında nasıl olduğu konusu. Mesela filmde çok sert bir mizaca sahip baş gardiyanın tutuklanırken ağlaması buna örnek gösterilebilir.

  Brooks
  Brooks

  Brooks

  Benim en çok dikkatimi çeken karakterlerden biride yaşlı Brooks oldu yaklaşık 50 yılı aşkın bir süredir hapishanede olan bu adam dış dünyaya adım atınca gerçek dünyanın aslında ne kadar hızlı olduğunu farklı bir düzenin işlediğini görüyor ve bu hayata fazla ayak uyduramıyor. Bunun en büyük sebebi ise Brooks’un hapishane hayatına alışması ve zamanla artık bu yaşam biçimine ayak uydurması yani Andy’nin de dediği gibi kurumsallaşmış bir mahkum olmasıdır.

  Özgürlük
  Özgürlük

  Korktukça Tutsak, Umut Ettikçe Özgür

  Andy her fırsatta mahkumlara bu zor koşullara ayak uydurmamalarını ve her zaman bir umut olduğunu hatırlatmaktan geri kalmıyor, azmi ve hırsıyla da bunu hep kanıtlayan Andy, 6 sene boyunca eyalet senatosuna mektup yazarak mahkumların boş zamanlarında kitap okuyabilmeleri için bir kütüphane kuruyor. Mahkumlara bira ısmarlayabilmek için büyük zorluklara katlanıyor. Onlara müzik dinletebilmek için belkide ölümü göze alıyor ama haksız yere atıldığı o hapishaneden bir gün çıkacağına olan inancını hiç ama hiç kaybetmiyor. Film insanlara umut etmeyi, durum ne kadar kötü olursa olsun inancımızı yitirmemeyi anlatmaya çalışıyor. Belkide insanlar tarafından bu kadar çok beğenilmesinde ki en büyük etkenlerden biriside budur.

  Andy başta dostu Red olmak üzere çevresindeki mahkumlara umut ışığı olmuş ve belkide onların ve izleyicilerin hayata bakış açılarını değiştirmiştir. Sizde “umut etmek istiyorsanız” bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

   

  Etiketler

  Bir Yorum

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bunlarda ilgini çekebilir!

  Close
  Close