Film İncelemeleri

Hayat Bir Kutu Çikolatadır: Forrest Gump

 • Tür: Komedi, Romantik
 • Süre: 2 Saat 22 Dakika
 • Yönetmen: Robert Zemeckis
 • Senarist: Erich Roth
 • Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field, Mykelti Williamson
 • imdb Puanı: 8.8
 • Bugün sizlere Forrest’tan bahsetmek istiyorum. Küçük yaşlardan itibaren düşük IQ seviyesine sahip olduğu gerekçesiyle daha okul hayatına başlamadan toplumdan ayrıştırılan, bacaklarındaki protezden kurtulup tutulamayan bir hıza ulaşan Forrest Gump hayatı boyunca birçok konudaki dezavantajını bir şekilde avantaja çevirmeyi başarabilmiş. Düşmanlarından kaçarken protezlerinden kurtulup koşudaki yeteneğini keşfeden, aşk acısından ne kadar koştuğunun bile farkında olmadan kendini kaybetmişcesine mesafe tanımaksızın koşan bence en çok buna şaşıracaksınız korkak bir savaş kahramanı Forrest Gump. Basit talimatları kusursuzca yerine getiren fakat herhangi bir talimat verilmediğinde ne yapacağını bilemeyen adeta boşluğa düşen Forrest ayrıca duygularını belli edemeyen bir aşık verdiği duygusal tepkiler çok sıradan aslında o kurulu bir oyuncak gibi ona ne dense harfiyen yerine getiriyor. Mesela filmde ilk kez ping-pong oynamayı öğrendiği sahnede, bir diğer asker Forrest’a “toptan gözlerini ayırmaması gerektiğine” dair ipucu veriyor. Bu sahneden sonra Forrest ne zaman ping-pong oynasa bir an için bile gözünü toptan ayırmıyor.

  Forrest Gump Durakta
  Forrest Gump Durakta

  Filmde verilmek istenen mesajlardan biride bireyleri IQ seviyelerine göre toplumda bir yer belirmeye çalışmak değil de yapabilecekleri ortaya çıkarma topluma kazandırmak ve yaptıklarını takdir etmek gerekir bence insanları Sosyal hayattaki durumu , günlük yaşam becerilerini gerçekleştirmesi algılama, karar verme ve dil becerilerine göre değerlendirmek daha doğru olur bunu bize Forrrest Gump filmi bir kez daha hatırlatıyor.

  Forrest Gump Vietnam Savaşında
  Forrest Gump Vietnam Savaşında

  Yorum

  Forrest kişiliği gereği insanların yönlendirmelerine muhtaçtır bu sebepten dolayı onu yönlendirenlere karşı bir bağımlılığı gelişir filmin başlarında annesine ve onun öğütlerine sonrasında ise Jenny’e bağımlılığı artar en son ise askeriyedeki Teğmen Dan’a bağımlılığı gelişir. Zaten filmi baştan sonra izlediğinizde sizde fark edeceksiniz Forrest’in bu üç karakteri film boyunca yüceltir bunun sebebi bu kişilerin Forrest’i yönlendirmesidir. Forrest’ inde tek ihtiyaç duyduğu tek şey budur. İnsan ilişkilerindeki sınırlılığı kendini iyi ifade edememesi ve girdiği ortamda farklı yapısı hemen fark edilir bu yüzden birçok kez dışlanıp ezilip hor görülmeye çalışan Forrest’in aslında bu insanlara en güzel cevabı şu şekilde vermiştir; Aptal olmak öyle kolay bir şey değildir, ama en azından ben can sıkıcı bir hayat sürmüyorum.. Zaten Forrest film boyunca masa tenisinden beyzbola birçok spor dalında önemli başarılara ulaşır asker olur savaşa katılır, iş adamı olur yani maceradan maceraya atılır kısaca Forrest’in bu cümlesi her şeyi özetler niteliktedir. Aslında buradaki en önemli şey Forrest’in geçmişine takılı kalmadan her şeyi geride bırakarak büyük başarılar elde etmesidir.

  Forrest ve Jenney
  Forrest ve Jenney

  Düzenli ve Titiz…

  Ayrıca bu adam düzene ve tertibe çok düşkün çantasının içi her zaman düzenli giyim ve kuşamı her zaman temiz ve düzgündür sanırım başak burcu olmalı.Filmin en sonuna geldiğimizde ise kazandığı tüm o başarılar amerikan başkanından ödül falan almasının dışında sosyal ilişkilerde kendini ne kadar geliştirdiği ve iletişim kabiliyetinin de ne kadar arttığını anlıyoruz sizde imkansız diye bir şey olmadığına inanıyorsanız ve bu filmi hala izlemediyseniz ilk fırsatta izlemeniz dileğiyle.

   

  Etiketler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Close