Editörün Önerdiği FilmlerFilm İncelemeleri

Sen Çok Güzelsin Sebepsizde Gülebilirsin: Kelebeğin Rüyası

2013

Evvet arkadaşlar bir film incelemesiyle daha karşınızdayım. Bu yazımda Kelebeğin Rüyası filminden bahsedeceğim. Filmin vizyon tarihi 22 Şubat 2013, süresi ise 1 saat 51 dakika. Yönetmenliğini ve aynı zaman da senaristliğini Yılmaz Erdoğan yapıyor. Filmin çekimleri 105 gün de tamamlanmış. Ayrıca Los Angeles Türk Film Festivali’nde açılış filmi olarak seçilmiş. Filmin çeşitli sahne ve yerlerin de örneğin; hastane, maden ocağı vb. yerler de tam 10 bin figüran kullanılmış. Film Heybeliada, Zonguldak, Ereğli bölgelerinde çekilmiş. 7 yıldır kapalı olan Heybeliada sanatoryumu film için restore edilip kullanıma açılmış.

kelebegin-ruyası-muzaffer-ve-rustu
Rüştü ve Muzaffer

Oyuncu Kadrosu ve Filmin Hikayesi

Oyuncu kadrosu ise şu şekilde Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Yılmaz Erdoğan, Belçim Bilgin, Farah Zeynep Abdullah, İpek Bilgin gibi isimler yer alıyor. Türü: Dram, duygusal, romantik. Filmin yapımcılığı BKM’ye ait. 2. Dünya savaşı zamanın da gerçekleşen hikayenin iki ana karakter Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Zonguldak’ta yaşamlarını sürdürdüler. Bu iki arkadaş şair ve şiir yazmak onlar için olmazsa olmaz şeylerin başında geliyor. Hayatları monoton bir şekilde devam ederken belediye başkanının kızı Suzan’ın Zonguldak’a gelmesiyle her şey değişir hayatların da. İki arkadaş aynı anda Suzan’a aşık olurlar. Yazdıkları şiirleri Suzan’a beğendirmeye çalışırlar. Suzan kimin şiirini beğenirse o kazanmış olacaktır bir nevi, aralarındaki rekabete göre.

kelebegin-ruyasi-suzan
Suzan

Yorum

Filmin kurgusu, geçişleri özellikle görüntü kalitesi çok iyi o dönemi başarılı bir şekilde yansıtmışlar. Filmin şaşırtan sahnesi hiç şüphesiz Zonguldak’taki Mehmet Çelikel lisesin de edebiyat öğretmenliği yapan Behçet Necatigil rolünü üstlenen, Yılmaz Erdoğan oldu. Filmin konusu gerçek hayat hikayelerinden alınmıştır. Kısaca şöyle söyleyebiliriz veremle mücadele eden iki şair arkadaşın hayata tutunma mücadelesini anlatıyor film. Bir dönem filmi nasıl olması gerekiyorsa kostümler olsun, mekan olsun başarılı bir şekilde çekilmiş, tamamlanmış. Genç olmasına rağmen Farah Zeynep Abdullah bir çok rolün altından kalkıyor bu filmde de görüldüğü üzere. Kıvanç Tatlıtuğ daha önce rol aldığı Kuzey Güney dizisi için 13 kilo vermişken bu film için de 7 kilo daha verince tanınmayacak hale geldi yakışıklı oyuncu.

kelebegin-ruyasi-behcet-necatigil
Behçet Necatigil

Son Söz

Bu film bence Yılmaz Erdoğan’ın Türk sinemasına kazandırdığı en başarılı dönem filmlerinden biri. Dram türünde film severlerin izlemesini şiddetle öneririm, beğeneceklerini düşünüyorum. Filme 5 üzerinden 4 puan veriyor ve başarılı bulduğumu belirtmek istiyorum.

Senaryo - 8.2
Oyuncu Kadrosu - 8.6

8.4

Senaryo ve oyuncu kadrosu için verilen puanların ortalaması.
Ziyaretçi Puanı: Henüz hiç puan veren olmamış. İlk olmak ister misin?
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda ilgini çekebilir!

Close
Close