Film Listeleri

Yılmaz Erdoğan İmzalı 5 Başyapıt

Vizontele

vizontele-izle

Televizyon kültürünün yeni yeni ülkeye girmeye başladığı bir dönemde Güneydoğu’nun ücra bir köyüne TRT tarafından bir televizyon gönderilir. Tek eğlencesi Latif’in yazlık sineması olan ahali bu mucizevi alete oldukça yabancıdır. Televizyonu getiren TRT ekibi antenleri kurmadan Ankara’ya geri döner. Belediye Başkanı Nazmi Bey hiç haz etmediği sinemacı Latif’e inat antenleri kurup televizyonu ya da onların değimiyle Vizontele‘yi çalıştırmaya karar verir. Nazmi Bey’e bu konuda yardım edecek ise tabi ki Radyocu Deli Emin’dir. Fakat televizyon köye hiç de iyi haberler ulaştırmayacaktır…


Vizontele Tuuba

vizontele-tuuba-izle

Ahali televizyona alışa dursun Ankara bu defa bir kütüphane müdürü gönderir köye. Güner Sernikli ismindeki bu kütüphane müdürü eşi Aysel ve kızı Tuuba ile birlikte gelir devletin at(a)dığı bu yere. Fakat büyük bir eksiklik vardır ortada. Köyde bir kütüphane yoktur. Başta Belediye Başkanı Nazmi Doğan olmak üzere Güner bey ve Emin bir kütüphane kurmak için kolları sıvar. Fakat bu iş hiç de tahmin ettikleri kadar kolay olmayacaktır…


Neşeli Hayat

neseli-hayat-izle

Garibanlıktan usanan Rıza’nın karşısına bir gün “Hayat Güzeldir” sloganıyla bir pazarlama firması çıkar. Katıldığı toplantıda zengin olma hikayeleriyle mest olan Rıza hemen eşini dostumu bu projeye dahil eder ve başına gelmedik kalmaz. Pazarlamacılar tarafından dolandırılan Rıza derdini kimseye anlatamaz. Üstüne bir de mahkemelik olunca hayatı alt üst olur. Rıza büyük bir alışveriş merkezinde part-time Noel Baba olarak çalışmaya başlar. Hüzünlü ve bir o kadarda komik bir yaşantının içinde sürüklenecektir.


Kelebeğin Rüyası

kelebegin-ruyasi-izle

Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur isimli iki şairin dramatik hayat hikayesinin anlatıldığı Kelebeğin Rüyası filminde, bir yandan memurluk yapan diğer yandan da okunmayan, yayımlanmayan şiirler yazan iki şairin hüzünlü dünyasına bir yolculuk yapacaksınız. Yılmaz Erdoğan‘ın yazdığı ve yönettiği filmde kendisi de ünlü şair Behçet Necatigil‘i canlandırıyor. Cumhuriyet’in genç dönemlerinde yaşanan hikayede Rüştü ve Muzaffer, belediye başkanının kızı Suzan’a aşık olurlar ve onun için tatlı bir rekabete girişirler. Onun için şiirler yazar beğendirmeye çalışırlar. Fakat genç şairlerin bu ilgisinden rahatsız olan birisi vardır. Suzan’ın babası yani Ahmet Mümtaz Taylan‘ın oyunculuğu ile hayat verdiği Zikri Özsoy. Zikri Bey kızını bu gençlerden uzaklaştırmak için elinden geleni yapar. Bu sırada 1940’lı yıllarda bir çok insanın hayatını kaybetmesine neden olan verem şairlerimizin de yakasını yapışır. Artık Zikri Bey’in mücadelesinin daha sert bir hal alacaktır.


Ekşi Elmalar

eksi-elmalar-izle

Belediye Reisi Aziz Özay‘ın dillere destan güzellikte 3 kızı ve yine görenleri kendine hayran bırakan bir bahçesi vardır. Fakat sert mizacı nedeniyle ne kızlarına ne bahçesine kimse yaklaşmaya cesaret edemez. Fakat zamanla Aziz Bey’in şehirdeki ağırlığı da kaybolmaya başlar. Belediye seçimlerini kaybetmesi ve ülkede gerçekleşen ihtilal Aziz Bey’in otoritesini iyiden iyiye yok eder. Fakat kızları Muazzez, Türkan ve Safiye bu durumdan pek etkilenmez onların taliplisi çoktur. Komik ve bir o kadarda dramatik bir hikayenin anlatıldığı Ekşi Elmalar filminde Hakkari’den Antalya’ya uzanan bir yolculuğa çıkacaksınız.

 

Editör Puanı - 7.5

7.5

Senaryo ve oyuncu kadrosu için verilen puanların ortalaması.
Ziyaretçi Puanı: Henüz hiç puan veren olmamış. İlk olmak ister misin?
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close