Film İncelemeleri

Kardeşim İçin Der’a

İnsanlar vatansız yaşamayı seçmezler.

Film Afişi
 • Vizyon Tarihi: 13 Nisan 2018
 • Tür: Aksiyon, Dram
 • Süre: 1 Saat 53 Dakika
 • Yönetmen: Murat Onbul
 • Senarist: Halis Cahit Kurutlu, Vahit Taha Kurutlu, Fatih Mutlu
 • Oyuncular: İlker Kızmaz, Cem Uçan, Mehmet Çevik, Berna Karatürk, Umut Karadağ, Nusret Çetinel, Ahmet Aslan
 • 13 Nisan 2018 tarihinde vizyona giren Kardeşim İçin Der’a filminin yönetmenliğini Murat Onbul üstlenmiştir. Cahit Kurutlu ise film senaristli ve yapımcısıdır. Aksiyon dram türünde olan film 1 saat 53 dakika sürmektedir. Filmin çekimleri genel olarak Suriye’nin Halep ilçesine bağlı Türk silahlı kuvvetleri tarafından temizlenen Cerablus’ta çekilmiştir. Filmde Suriye’yi iç savaşa sürükleyen sebepler çıkış nedenleri konu ediniliyor. Anlatılan olaylar gerçek hikayelerden uyarlanmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise İlker Kızmaz, Cem Uçan, Mehmet Çevik, Berna Karatürk, Umut Karadağ, Nusret Çetinel, Ahmet Aslan gibi isimler yer almaktadır.

  kardesim-icin-dera-fragman
  kardesim-icin-dera-fragman

  Konu

  Filmde Suriye’ de ki rejime karşı olduğu için ülkesinden ayrılmak zorunda kalan alinin bir süre sonra suriyeye geri dönmesi ile başlar. Ali rejime karşı olmanın verdiği en büyük zararı görmüş şiddete maruz kalmış bir gençtir. Suriye’ye geri dönmesinin en büyük sebebi ailesi yani annesi ve küçük erkek kardeşidir. Ali Baas rejiminin zulmünden ve şiddetinden kardeşini ne kadar uzak tutmak istese de bunu başaramaz. Alinin kardeşi de ali gibi gençliğinin verdiği tez canlılıkla hareket eder o da abisi gibi Baas rejimine karşıdır yapılan haksızlıklara şiddete ve bir çok zulme. Gözünün önünde her şey olup biterken hiçbir şey yapamamak onun ve arkadaşlarını rahatsız etmektedir. Onu ve arkadaşlarını tetikleyen son nokta öğretmenlerine olan zulme de sessiz kalmak zorunda olmaları tetikler ve bir gece arkadaşları ile toplanıp karargahın duvarına yazı yazarlar ve başları belaya girer. Ali bu durum karşısında kardeşini kurtarmak için aşiret büyüklerinden yardım ister ve kardeşini kurtarmanın tek yolunun konuşmak olduğunu düşünerek hareket eder ama olaylar alinin dışında gelişir kavga şiddet ve daha fazlası. Ali bu durumu kontrol altında tutmak ve kardeşini kurtarmak için elinden geleni yapacaktır.

  kardesim-icin-dera-izle
  kardesim-icin-dera-izle

  Yorum

  Filmin konusu ilgi çekici insanların merak ettiği bir konu Suriye’nin iç olayları başlangıcı ve tetikleyici sebepler ama filmin ilerleyişi çok yavaş ve çok amatörce filmi izlerken fazlasıyla sıkılabilirsiniz izlemekten vazgeçebilirsiniz sırf konusu için izlemek isterseniz fazlasıyla sabırlı olmalısınız. Evet konu çok dikkat çekici ama izlemek için iyi bir filmi diye sorarsak bence değil beğendiğimi söyleyemem beklentileri karşılayacağını düşünmüyorum.

  Bizontele Puanı - 6

  6

  Senaryo ve oyuncu kadrosu için verilen puanların ortalaması.
  Ziyaretçi Puanı: Henüz hiç puan veren olmamış. İlk olmak ister misin?
  Etiketler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bunlarda ilgini çekebilir!

  Close
  Close