Film İncelemeleri

Yazgı

Fate

Film Afişi
 • Vizyon Tarihi: 9 Kasım 2001
 • Tür: Dram
 • Süre: 1 Saat 59 Dakika
 • Yönetmen: Zeki Demirkubuz
 • Senarist: Zeki Demirkubuz
 • Oyuncular: Serdar Orçin, Engin Günaydın, Zeynep Tokuş, Demir Karahan
 • imdb Puanı: 7.7
 • Zeki Demirkubuz, sinemamızın dünya klasikleriyle kesişim kümesidir denebilir. Belki de tüm filmleri bir romandan hareketle yahut o romanın öznel ve yöresel uyarlanması şeklinde çekilmiştir. Eğer bu uyarlamalar romana her anlamda sadık kalınan, kelimelerin yalnızca görselleştirilmesi şeklinde birebir kopyalar olsaydı yönetmen işin kolayına kaçıyor denebilirdi ancak vaziyet öyle değil.

  Bu film, Fransız filozof ve yazar Albert Camus’nun en bilinen eseri “Yabancı”nın uyarlaması. Yönetmenin, daha ilk cümlesiyle bizi sarsan (“Annem bugün öldü, belki de dün. Bilmiyorum”) “Yabancı” romanını hakkını vererek uyarlamayı başardığını söyleyebiliriz. Serdar Orçin’in hayat verdiği Musa karakterinde, Camus’nun yarattığı Mearsault karakterini fazlasıyla hissettim.

  yazgi-konusu

  Filmin hikayesi ne?

  Yazgısına teslim olmuş, onunla asla mücadele etme ihtiyacı hissetmeyen bir insandır Musa. Yazgısı onu yargısız infaz edecek dahi olsa gıkını çıkarmaz. Çünkü yaşam onun için her haliyle normal ve sıradandır. Bir ya da birden fazla insanın ölümüyle bir küp şekerin çayın içinde çözünmesi onun için benzer etkiler uyandırır. İşte hayata ve insanlara karşı bu denli yabancı olan bir adamın hikayesi anlatılıyor Yazgı’da. Bazen her şeyi bu kadar normal karşılaması bizi sinirlendiriyor bazen özendiriyor. Hoş, günümüz şartlarında bizim de şaşırabilme ve yadırgama gibi reflekslerimiz epey azaldı. Ancak Musa’nın durumu bizimkinden çok farklı.

  yazgi-fragman-izle

  İzlenir mi?

  İzlenir. 2001 yapımı iki saatlik “Yazgı”, Serdar Orçin’in performansını, Zeynep Tokuş’un ezgin ve bezgin olsa da tatlı hallerini ve Engin Günaydın’ın Burhan Altıntop olmadan önceki dönemini görmek; “Yabancı” romanını okumaya teşvik olunmak ve güzel bir Zeki Demirkubuz filminin tadını çıkarmak için izlenir. Ayrıca sonlara doğru gelişen ve başlı başına bir bildiri olarak sunulabilecek şahane bir sorgulama olan Musa-Savcı arasındaki diyaloğa dayalı uzun sahneyi de insanın birkaç kez izleyesi geliyor.

  Bizontele Puanı - 7.5

  7.5

  Senaryo ve oyuncu kadrosu için verilen puanların ortalaması.
  Ziyaretçi Puanı: Henüz hiç puan veren olmamış. İlk olmak ister misin?
  Etiketler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bunlarda ilgini çekebilir!

  Close
  Close